כיצד לנהל משא ומתן בגירושין?

לקבלת ייעוץ לתהליך נכון

כיצד לנהל משא ומתן בגירושין?

החלטתם להתגרש. אתם מבולבלים ולא יודעים איך להתחיל, למי פונים ומה הדרך הנכונה לנהל את הגירושין. אתם חוששים מהעתיד הבלתי צפוי, מפחדים שהילדים יפגעו ושתהיה ירידה ברמת החיים שלכם.

שמעתם סיפורים של חברים שהתגרשו, קראתם מאמרים ברשתות, והתשובה לא ברורה לכם, אין לכם עדיין את הדרך שלכם. אתם רוצים לשמור על שפיות בכל התהליך הזה, ואתם שואפים לסיים אותו במהירות מבלי להשאיר חור בלב ובכיס.

איך עושים את זה?

גירושין זה אירוע משמעותי בחיים של בני זוג, ויש להתייחס לאירוע זה בכובד ראש. צריך לבדוק מהי הדרך הנכונה לכל אחד מכם ואיך אפשר לצמוח מהקשיים ולא לקמול מהם.

מה חשוב בתהליך הגירושין כדי לסיים אותו וכדי לעבור לשלב הבא בחייכם?

חשוב שתבינו שתהליך גירושין הוא תהליך רגשי אשר מייצר רגשות שליליים כלפי עצמנו וכלפי בן הזוג שלנו. הרגשות הללו יכולים להתעצם אך אפשר גם לנהל אותם ולנתב אותם למקומות חיוביים, כמו כל דבר בחיים. זה עניין של בחירה. אם אתם לא מצליחים להסביר את מה שחשוב לכם, והצד השני לא מבין אתכם כנראה הרגשות השליליים מנהלים אתכם.

 

איך אפשר להתגבר על המכשול הזה?

אני ממליצה להיעזר באנשי מקצוע מהתחום הטיפולי שילוו אתכם, יחד או לחוד. זוגות שמגיעים אלי ומלווים באיש מקצוע מהתחום הטיפולי מצליחים לייצר שיח פתוח, בוגר וענייני על הנושאים שבגירושין, ויתרה מזאת, מצליחים לראות את בן או בת הזוג שלהם בתהליך. השיח הרגשי עוזר גם ליום שאחרי הגירושין, ברמה האישית וברמה המשפחתית. הרווח הוא עצום לכל הצדדים.

איך מתחילים את התהליך? האם אפשר לבוא מוכנים?

תהליך הגירושין בנוי מכמה שלבים, ואפשר להתכונן לכל אחד מהם. הרובד הראשון נוגע לצרכים של כל אחד מכם. כאשר אתם מתחילים בתהליך, בדרך שבחרתם, כדאי לזכור שלכל אחד מכם יש צורך וחשוב להביא אותו לשולחן הדיונים.

צורך יכול להיות הכרה כהורה, הכרה בקושי כלכלי, יהיה הצורך אשר יהיה, ללא התייחסות אליו, הדיון לא יתקדם. מבלי שהצד השני יכיר בצורך שלך, השיח ילך סחור וסחור ולא תגיעו לפתרון אמיתי.

איך עושים את זה מבלי ליפול למלכודת הרגשות השליליים?

גישור גירושין שם את הפוקוס העיקרי לצרכים שלכם. מגשר מיומן יעזור לכם לבטא את הצרכים מול בן הזוג  השני בחדר הגישור ויתרה מזאת, יעזור לכם להכיר בצורך שלכם. הכרה בצורך מובילה לפתרונות מהירים שמחזיקים זמן ונכונים לבני הזוג ולמשפחה כולה.

אם היתה בגידה ואם אתם כועסים אחד על השני, טפלו בכעס, טפלו בעלבון ובכאב. תנו להם ביטוי בתהליך וחזקו את עצמכם בטיפול אישי.

ככל שתצליחו לנהל את הרגשות שלכם, תוצאות התהליך יהיו טובות ונכונות לכם ולילדים שלכם, התהליך יהיה יעיל, מהיר ועלותו תהיה הגיונית בלי להגיע לחסרון כיס.

שלב נוסף בתהליך הוא הבנה וידיעה מהם הנושאים שעליהם מדברים בתהליך ואיך מייצרים את הפתרונות הנכונים עבור המשפחה שלכם.

הנושאים המרכזיים בניהול המשא ומתן

הנושאים המרכזיים בניהול המשא ומתן

ילדים ורכוש הם הנושאים המרכזיים של תהליך גירושין ואותם צריך לפרק. בנושא הילדים יש לחשוב על חלוקת זמני השהות שלכם איתם, בימים שבשגרה ובימי חג, בימי מחלה ובחופשות. נושא זה הוא תחת נושא האחריות ההורית, מה שפעם נהוג היה לכנות הסדרי ראיה.

בנוסף, יש להבין מה ההוצאה החודשית שלכם עבור הילדים כמשפחה, ומה תהיה ההוצאה שלכם בשני בתים ואיך תחלקו את ההוצאות האלו בעתיד. אלו הוצאות הילדים. יש הוצאות בסיס שמכונות מזונות בסיסיים ויש הוצאות נוספות שמכונות הוצאות משתנות. אלו מותאמות ומשתנות בין ילד לילד בצרכיו, רצונותיו, הגיל וכמובן היכולת הכלכלית של המשפחה.

 

חלוקת זמנים נכונה

כאשר דנים בנושא הילדים יש לקחת בחשבון שההסדר צריך להימשך זמן רב, וזה יהיה היום יום שלכם אחרי הגירושין.

לכן משפחה אחרי גירושין לא מתפרקת היא משנה צורה, ולהתרגל לצורה החדשה צריך להתכונן ולהביא נתונים שיעזרו לכם להתקדם לפתרונות נכונים.

הנתונים יכולים להיות אילוצים יומיים שלכם כמו התחייבויות בעבודה וכן  צרכים ספציפיים של הילדים, כמו חוגים והסעות. סביב כל האילוצים יש לבנות את חלוקת הזמנים ביניכם ואת היום יום ביום שאחרי.

 

חלוקת הרכוש

הנושא השני שכדאי להגיע מוכנים איתו הוא נושא הרכוש. ראשית אספו נתונים מה כל אחד מכם צבר במהלך החיים המשותפים ורשום על שמו בלבד.

בקשו מסוכן הביטוח שלכם דוחות מהמסלקה הפנסיונית, פנו במקביל להר הביטוח והר הכסף, והוציאו את כל הנתונים.  כל אלו יתנו לכם נתונים על המצב הפיננסי האישי.

אם יש לאחד מכם או לשניכם אופציות, גם אלו נכנסים לסל הרכוש המשותף אותו יש לאזן.  ערכו רשימה של החסכונות שלכם, השקעות בני"ע ומניות שאתם מחזיקים בהם. בנוסף, רשמו מה החובות וההלוואות שרשומות על שמכם.

ככל שתגיעו מוכנים עם נתונים אלו, יהיה קל לערוך את חלוקת הרכוש ביניכם ולהגיע לאיזון משאבים הוגן ונכון.

כיצד עושים זאת נכון? ההמלצה המקצועית שלי היא שכדאי לכם להיעזר באיש מקצוע מתחום האקטואריה, כך תהיו בטוחים שכל הנתונים נאספו וניתנו לכם כל האפשרויות לאיזון שמתוכן תוכלו לבחור את הדרך הנכונה לכם.

 

איך תצלחו את התהליך הזה?

ניהול התהליך בידיים שלכם. יקחו יועצים ומטפלים מקצועיים, והימנעו מכאלו שמסלימים את המצב. הגיעו להבנה בסיסית, שאחרי הגירושין יש חיים שאחרי.

משפחה אינה מתפרקת היא משנה את צורתה, יש להתכונן ליום שאחרי בחשיבה ושיתוף פעולה.  חשוב להבין שהצד שיושב מולך בחדר המשא ומתן , אם בגישור או עם עורכי דין, היה עד עכשיו אבי ילדייך, והיא היתה אם ילדיך.

יחד בניתם משפחה, צמחתם, עברתם מכשולים שאת רובם צלחתם, אבל איפה שהוא באמצע הדרך קרה משהו שהוביל בסופו של דבר לפרידה. זה לא אומר שהוא הפך להיות האויב שלך, וזה לא אומר שהיא זרה לך. עצרו רגע, לפני שהדברים מדרדרים, כי יש לכם יכולת לנהל את התהליך, שניכם יחד יכולים לעשות את זה נכון.

 

ייתכן ויעניין אותך עוד

 

שאלות חשובות

האם אני צריך עורך דין שילווה אותי בתהליך גישור?

פעמים רבות שואלים אותי אם יש צורך בליוווי מקביל של עורך דין חיצוני להליך הגישור.

התשובה אינה חד משמעית, אבל ההמלצה היא לתת אמון במגשר ובצוות המקצועי שמלווה את התהליך.

 

 

מה יהיה עם הילדים?

לפני שאנו נפרדים פיזית, ומתחילים להתנהל כזוג גרוש, אנו חייבים לתת את הדעת לכל ההתנהלות היומיומית של הילדים במטרה למזער למינימום את השיבוש באורח החיים הרגיל והתקין שלהם. אין ספק שחייהם יראו מעתה אחרת, הם נאלצים להסתגן לאורח חיים חדש, אך תכנון, שיתוף פעולה שלכם, וראייה לטווח ארוך יקלו על ההתנהלות היומיומית, ויהפכו את השינוי להדרגתי.

למה לבחור בגישור גירושין?

כשאני בוחר נכון ובוחר בשבילי, "החיים שאחרי" לך ולילדיך יראו אחרת. הליך גירושין הינו מורכב רגשית ומלווה בהרבה טלטלות וחוסר וודאות. תוסיפו על זה מאבקים מיותרים על רכוש, וההתאוששות תהיה קשה וארוכה יותר.

יתרונות גישור גירושין עולים על הכל.

דילוג לתוכן