כמה זמן לוקח הליך גישור גירושין

לקבלת ייעוץ לתהליך נכון

כמה זמן לוקח להתגרש בהליך גישור


כמה זמן לוקח להתגרש בהליך גישור גירושין

ההחלטה להתגרש הינה חלק מתהליך ארוך ובד"כ אינה נשלפת מהמותן. כאשר בני זוג חווים משבר בזוגיות יכולים לקרות מספר תרחישים בטרם יחלו בהליך גירושין.
התרחיש הראשון מוביל את בני הזוג לטיפול זוגי ומטרתו להחיות את הקשר הזוגי ביניהם ולנסות להתחיל מהתחלה.
התרחיש השני הוא שבני הזוג מנסים לפתור את המשבר ביניהם, בשיחות, בנסיון להתקרב מחדש ולהחיות את מה שמת.
בסיטואציה השלישית  כל אחד מבני הזוג מתבצר במחשבותיו, לא משתף את הצד השני ומתחיל להיווצר ריחוק, ולעיתים קשה מאוד לייצר קרבה מחודשת.
בתרחיש האחרון, הם מתעלמים מהמשבר ומחכים עד יעבור זעם.

בכל אחת מהסיטואציות הללו, גם אם בני הזוג החליטו בסופו של דבר שהזוגיות פקעה והם מעוניינים בגירושין, יחלוף זמן רב עד אשר תתקבל ההחלטה הסופית.

אבל, ברגע שהתקבלה ההחלטה להתגרש מימד הזמן מקבל משמעות מוגברת ובני הזוג רוצים לסיים את הכל כמה שיותר מהר.
מה שהם פחות יודעים זה, שהדרך בה הם יבחרו לנהל את הליך הגירושין שלהם – זאת תהיה אחת ההחלטות המכריעות בשאלה כמה זמן לוקח להתגרש, אחד הפרמטרים למהירות סיום התהליך ויותר מזה ליכולת שלהם לקיים את ההסכם ותוכנו לאחר סיום התהליך.

 

כמה זמן נמשך הליך גישור גירושין

הליך גישור גירושין מתחיל כאשר שני בני הזוג מסכימים שזו הדרך הנכונה עבורם להתגרש. פגישת הגישור הראשונה הינה פגישת הכרות בה בני הזוג משמיעים את גרסתם לסיפור חייהם הזוגי, אישי והמשפחתי.
יהיו מצבים שהפגישה הראשונה תהיה נפרדת, קרי, שכל אחד מבני הזוג יגיע לחדר הגישור לבד, ורק בפגישה השלישית יפגשו יחד את המגשר לגירושין.
לאחר הפגישה השלישית, ידונו כל הנושאים המרכיבים את חייהם של בני הזוג, וזאת על מנת ליצר בסופו של דבר הסכם גירושין שיוגש לבית המשפט לענייני משפחה לשם אישורו כפסק דין.
מספר הפגישות עד ליצירת הסכם הגירושין יכולות להשתנות בין בני זוג, והן נגזרת של מספר גורמים שידונו בהמשך.
מומלץ להיפגש פעם בשבוע, פגישה של שעה עד שעה וחצי כך  שבין פגישה לפגישה, בני הזוג יכולו לעבד את שנידון בפגישה האחרונה ולהביע שוב את דעתם לנושאים שהועלו. בממוצע הליך גישור גירושין נמשך בין 4 ל 8 פגישות
שבועיות של שעתיים.

 

מה הגורמים המשפיעים על משך הזמן לגישור גירושין

המצב האישי – כל זוג מגיע לחדר הגישור ברמת בשלות אחרת לתהליך. רמת הבשלות הינה נגזרת של המצב האישי של כל אחד מבני הזוג ועד כמה הוא מעונין בסופו של דבר בגירושין.  ככל שרמת הבשלות של בני הזוג במשותף זהה, כך בני הזוג יתקדמו בהליך יחד, ויגיעו לתוצאה הסופית הרצויה עבורם מהר יותר.

 

מצבו האישי של כל אחד מבני הזוג נעוץ גם באופיו – ישנם אנשים אשר מנוהלים ע"י אגו, וישנם כאלו שיודעים לראות את הצד השני. ככל שבני הזוג ישכילו לראות אחד את השני, כך השיח יהיה קל ופתוח יותר, והדרך למציאת פתרונות מעשיים ונכונים תהיה מהירה.

 

בגידה – לעיתים קיימת בגידה ברקע ועל כן נדרשת עבודה עמוקה על מצבו הרגשי של אחד מהצדדים, דבר אשר יכול להאריך משך הליך הגישור. במקרים שכאלו, מומלץ מאוד לשלב טיפול אימוני או פסיכולוגי לשני הצדדים, כדי להצעיד אותם קדימה לפתרונות הנכונים עבורם.

 

רמת התקשורת – כאשר רמת התקשורת בין בני הזוג אינה טובה, אין הקשבה ואין אמפטיה לכאבו של הצד השני, יש צורך לטפל בראש ובראשונה בערוץ זה על מנת שיהיה אפשר להתקדם במציאת פתרונות לבני הזוג ולילדיהם. הרבה פעמים במהלך גישור נפתח ערוץ תקשורת שלא היה קיים בין בני הזוג, בשל שחיקה, עייפות ותסכול, ומרגע זה מצליחים בני הזוג לייצר שיח נכון ובונה עבורם.

 

 

מי יהיו הזוגות שעבורם תהליך הגישור יהיה קצר ומי הזוגות שעבורם התהליך יהיה ארוך ?

תהליך גישור גירושין יכול להימשך 8 מפגשים, אך הוא יכול להימשך גם פחות או יותר. מעבר לגורמים שכתבנו מעלה אשר משפיעים על משך התהליך ונובעים מהמטען שכל אחד מבני הזוג מגיע עמו, מה בני הזוג עושים לקראת התהליך ובמהלכו יש השפעה נוספת של משכו.

כאשר בני זוג מגיעים לתהליך הגירושין בשלים מבחינה רגשית, וכאשר הם דנו בביתם יחד על מהות הקשר העתידי ביניהם, כיצד תבצע חלוקת הרכוש וכיצד יקחו אחריות על ילדיהם משך תהליך הגישור כפועל יוצא מכך קצר יותר.

 

תפקידו של המגשר במקרה כזה הוא לבדוק אם אכן בני הזוג הגיעו להחלטות אלו או אחרות ברצון מלא ובדעה צלולה ובסופו של דבר להעביר את ההסכמות לכדי הסכם גירושין.
בהנחה שבני הזוג לא שוחחו בבית על הנושאים, אם בשל קצר בתקשורות, או בשל חוסר ידיעה כיצד להתייחס לכל נושא ונושא, הרי תפקידו של המגשר להוביל אותם בצורה מקצועית בנבכי חייהם ולעזור להם למצוא את  התוצאות הנכונות עבורם ועבור ילדיהם.

 

משך תהליך הגישור נמדד גם ברמת ההתייעצות של בני הזוג עם גורמים שלישיים, אשר לעיתים עלולים לחבל בהחלטות שהתקבלו בהליך הגישור.
פגישות גישור מתקיימות בין מגשר הגירושין לבין הצדדים. מה שעולה בחדר הוא תוצר של צורך הצדדים ופרטי חייהם.
לעיתים הצדדים מתייעצים עם בני משפחה או חברים אשר גוררים אותם לנקודת המוצא כאשר הם מייעצים להם עצות שונות שאין להן קשר או אחיזה באמונות ובדעות של הזוג.
ההמלצה היא להישען על הליך הגישור, לסמוך על המגשרת שבחרתם ויותר מכל להקשיב לאני הפנימי שלכם.

 

מה המשמעות של הליך גירושין ארוך? 

אם נחזור לתחילת המאמר וניזכר שההחלטה להתגרש אינה החלטה של רגע, אך מהרגע בו בני זוג החליטו להתגרש הם יהיו מעוניינים  לעשות זאת כמה שיותר מהר, הליך גירושין שימשך זמן רב יוביל לתוצאות הפוכות מהמטרה של הגישור ומציאת ערוצי תקשורת מקרבים.
כאשר הליך גירושין נמשך זמן רב ובני הזוג טרם נפרדו פיזית  ו טרם עברו לבתים נפרדים, עלול להיווצר מתח בבית ובעבודה שנובע מפערים שטרם נסגרו, וכל אלו עלולים לגרור את בני הבית, לרבות הילדים, למצבים של לחץ, מתח ותסכול מיותרים.
הילדים עלולים לחוות מריבות וויכוחים מיותרים וכפועל יוצא מכך יתערער ביטחונם האישי על כל ההשלכות שלו.
ההמלצה הטובה ביותר היא לקיים הליך גירושין קצר ככל הניתן, והדרך הנכונה והטובה לעשות זאת היא בדרך של גישור.
במקרים בהם בני זוג בוחרים בהליך של תביעות הדדיות, עלול התהליך להימשך שנים והתוצאות לכך, הן האישיות והן הכלכליות הרסניות ומיותרות.

 

מה מעכב בני זוג בתהליך גישור גירושין ומהם הגורמים שיכולים להאריך את הליך הגירושין בגישור?

אנשים נוטים לחשוב שמציאת פתרונות נכונים היא הסיבה לכך שלא מצליחים לערוך הסכם גירושין אבל הסיבה נעוצה במקום אחר לגמרי.
על מנת שבני הזוג יעלו פתרונות וימצאו את הנכון עבורם, עליהם לעבור כמה משוכות רגשיות כדי לפתור את הפלונטר שחייהם או הזוגיות יצרו להם.
אגו, קורבנות, נקמה, חוסר אמון עלולים לעכב את בני הזוג מלהתקדם בתהליך גישור גירושין.
מגשר טוב יודע לאבחן בדיוק באיזה שלב נמצא כל אחד מהצדדים ולתת את הפתרון הנכון עבור כל אחד מהם.

 

כיצד מנטרלים את העיכובים המונעים מבני הזוג להגיע להסכם גירושין?

כפי שסרקנו לעיל הסיבות לאי התקדמות בהליך גישור גירושין נעוצות הן במבנה האישיות של כל אחד מבני הזוג, הן מהתקשורת של בני הזוג במהלך השנים וכמו כן מעורבותם של בני משפחה וחברים בתוך התהליך.
על מנת שבני הזוג יוכלו לסיים את הליך גישור הגירושין ולצאת לחיים חדשים כמה שיותר מהר, נדרשת עבודה אישית של כל אחד מהם עם פסיכולוג/ית או מאמנ/ת כדי שאלו יעזרו להם לפתור את המצב הרגשי אליהם נקלעו.

שיחות עם חברים או משפחה חשובות אך רק כאלו שמקדמות ועוזרות לכל אחד מבני הזוג בתהליך.
כדאי לזכור שחברים לא עוברים את הגירושין בעצמם, וגם אם עברו, התהליך שלהם שונה משלכם, כל אחד מדבר מהפחדים שלו ומהאני מאמין שלו, שלא תמיד מקדם את בני הזוג שנמצאים כרגע בהליך גירושין.

 

לסיכום,

אחרי שקיבלתם את ההחלטה להתגרש, זכרו שלגישור יתרונות רבים ומשמעותיים שישליכו על חייכם אחרי הגירושין.
משך התהליך יהיה קצר יותר מכל תהליך אחר, זול יותר ויתן לכם תקווה חדשה של ערוצי תקשורת שלא הכרתם קודם. הדרך לפרק ב' תהיה מהירה יותר ושלווה יותר.

ייתכן ויעניין אותך עוד:

 

 

שאלות חשובות

האם אני צריך עורך דין שילווה אותי בתהליך גישור?

פעמים רבות שואלים אותי אם יש צורך בליוווי מקביל של עורך דין חיצוני להליך הגישור.

התשובה אינה חד משמעית, אבל ההמלצה היא לתת אמון במגשר ובצוות המקצועי שמלווה את התהליך.

 

 

מה יהיה עם הילדים?

לפני שאנו נפרדים פיזית, ומתחילים להתנהל כזוג גרוש, אנו חייבים לתת את הדעת לכל ההתנהלות היומיומית של הילדים במטרה למזער למינימום את השיבוש באורח החיים הרגיל והתקין שלהם. אין ספק שחייהם יראו מעתה אחרת, הם נאלצים להסתגן לאורח חיים חדש, אך תכנון, שיתוף פעולה שלכם, וראייה לטווח ארוך יקלו על ההתנהלות היומיומית, ויהפכו את השינוי להדרגתי.

למה לבחור בגישור גירושין?

כשאני בוחר נכון ובוחר בשבילי, "החיים שאחרי" לך ולילדיך יראו אחרת. הליך גירושין הינו מורכב רגשית ומלווה בהרבה טלטלות וחוסר וודאות. תוסיפו על זה מאבקים מיותרים על רכוש, וההתאוששות תהיה קשה וארוכה יותר.

יתרונות גישור גירושין עולים על הכל.

דילוג לתוכן