עורך דין גירושין

כמה חשוב לנהל את הליך גישור גירושין בלווית עורך דין?

לקבלת ייעוץ לתהליך נכון

עורך דין גירושין

מדוע לבחור בעורך דין גירושין להליך של גישור גירושין?

הליך גירושין טומן בחובו רבדים שונים של טיפול והתייחסות. גירושין אינם מסתכמים בחתימה על הסכם גירושין, אלא הם רק מתחילים שם. במהלך תהליך הגירושין בני הזוג חווים קשיים רגשיים המלווים בפחדים, בחששות ובעתיד לא נודע עבורם, ובחשש גדול יותר גם עבור ילדיהם.

ברגע שבני הזוג מגיעים להחלטה שהם מעוניינים להיפרד הם יכולים לבחור בשני ערוצים, באחד הם מבקשים מגורם שלישי לנהל את התהליך ובשני הם לוקחים חלק פעיל ואקטיבי בו.

איך אני יודע באיזה מסלול לבחור? האם נכון לי לגשת לעורך דין גירושין שייצג אותי או שדווקא הבחירה במגשר נכונה עבורי? האם לבחור במגשר שהוא בתחום הטיפולי או עורך דין שהוא מגשר?

בני הזוג במהלך תהליך גירושין נוגעים בחייהם בכל האספקטים, הפן הרגשי, הכלכלי, המשפטי וההורי. הדרך שבה ההורים ינהלו את הליך הגירושין, ישפיע בצורה חד משמעית וברורה על היום שאחרי.  גישור גירושין או גירושין בהסכמה הינו תהליך שיש לעשותו במקצועיות והבנה, ברגישות והכלה כדי להביא את בני הזוג לנקודה ממנה יוכלו להמשיך לבד, ימצאו ערוצי תקשורת גם בכאב וגם בקושי הרב. משפחה שעוברת גירושין אינה מתפרקת, היא צריכה כלים חדשים להתנהלות ודרך חדשה שתראה את האופק.

אז עד כמה חשוב שאת הליך הגירושין ינהל עורך דין?

במידה ובחרתם בהליך גישור לגירושין חשוב לזכור מספר דברים.  אמנם גישור נשמע כהליך סטרילי, בו מגיעים במהירות להסכמות והבנות וחותמים במהירות על ההסכם. אך הליך גישור הינו הליך מורכב אשר מצריך התייחסות מקצועית ואחראית כלפי בני הזוג. ולכן החשיבות של בחירת הגורם המקצועי שילווה את בני הזוג בגירושין הוא קריטי.
השלב בו "תופרים" את ההסכם, והדרך בה מנסחים את סעיפי ההסכם היא קריטית.
היא יכולה להעמיק את הקרע בין בני הזוג אבל היא יכולה גם לקרב.  חשוב מאוד בהליך גישור גירושין להוביל את הצדדים למציאת פתרונות ראליים ונכונים עבורם לצד צמצום הפערים והרגעת הסערה. ההסכם הוא רק תוצר ותולדה של התהליך שנוצר בין בני הזוג, באמצעות מתווך מקצועי שייתן פתרון כולל לכל המשפחה.

מיהו המתווך ליצירת הסכם הגירושין?

ההליך עצמו, כפי כבר ציינו, הוא רגשי וטעון. בשלב בו אחד מבני הזוג או שניהם בוחרים להתנהל דרך עורך דין אישי, הקרע יכול להעמיק ויתרה מזאת יכולים להיווצר פערים חדשים שלא היו קיימים. הדבר קורה, לא בגלל שבחרתם עורכי דין לא טובים, אלא בגלל שהשיח שמתנהל אינו בשליטתכם. השיח הופך להיות שיח בין עורכי הדין, שיח שהופך למשא ומתן ופחות להליך המייצר פתרונות ודרכי התנהלות הנכונים לכם, למשפחה שלכם. ניהול מו"מ של שני גורמים המייצגים כל אחד את אחד מבני הזוג, יכולים לתת פתרון מידי לסעיפי ההסכם, אך האם סעיפים לאו מחזיקים מים? האם מה שייכתב בהסכם בסופו של דבר ישרת את בני הזוג ומשפחתם?

מניסיון רב של שלמעלה מעשור, גירושין המתנהלים בגישור אינם זירה סטרילית והקשיים העולים במהלך הפגישות נוגעים לא מעט ברובד המשפטי ובמציאות המשפטית הקיימת. אמנם, החוק אינו זה המוביל את המגשר בעיצוב הפתרונות עבור בני הזוג, אך כאשר המחלוקות רבות והפערים גדולים, המשפט והחוק מהווים את  בוחן המציאות עבור בני הזוג. הידיעה מהי ההלכה המשפטית הקיימת בהיכל, מהם גבולות ומסגרת דמי המזונות הראליים עבור הילדים מובילים להליך קצר והסכם ישים לאורך זמן.

מה החשיבות של בחירת עורך דין המתמחה בגירושין להליך הגירושין והפרידה?

ראשית, בהליך עצמו בוחן מציאות משפטית והידיעה מה ההלכה בכל נושא ונושא בהליך הגירושין היא קריטית.  בע"מ 919/15 שינה את כללי המשחק בדיני המזונות. אם עד היום ההלכה ששלטה בדיני המזונות היא שהאב הוא האחראי העיקרי לכלכלת הילדים גם כאשר האחריות ההורית של בני הזוג על ילדיהם היא משותפת, הרי שהיום שונתה ההלכה והפכנו למדינה חברתית ומתוקנת – בית המשפט העליון קבע, כי באחריות הורית משותפת, נושאים ההורים יחד בחובת מזונות הילדים, בהתאם למצבם הכלכלי והאב אינו נושא אחריות זו לבדו.

זוהי מהפכה משפטית שרואה את הפרט ובוחנת כל מקרה לגופו. לא עוד החלטה גורפת לפיה האב ישלם את חישוב מזונות הילדים לבדו גם אם ילדיו שוהים איתו מחצית מהזמן, אלא שליטה מוחלטת של עקרון השיויון לפיו מוטלת אחריות שווה של שני ההורים על כלכלת הילדים.

לשכת עורכי הדין בישראל מקדישה ימים כלילות ומרחיבה השתלמויות רבות בנושא הגירושין, ועורכי הדין בישראל העוסקים במאטרייה זו נהנים מהרצאות ופלפולים משפטיים המשאירים אותם מעודכנים בכל עת.

שאלה שעולה רבות בשיחות מקדימות עם לקוחות היא, האם זה נכון לקחת עורך דין לגירושין גם אם המקרה לא מגיע לבית המשפט?

מקרים רבים של גירושין אינם מתנהלים בבית המשפט כיוון שלא מוגשות תביעות משפטיות בין בני הזוג. יתרה מזאת, גם אם הוגשה תביעה על ידי אחד מבני הזוג, בית המשפט מחייב כניסה להליך גישור בניסיון לפתור את המשבר בדרך זו. על כן בבואכם לקבל החלטה בדבר מי ינהל את הליך הגירושין שלי, טוב יעשה עם תבחרו בעורך דין המתמחה בדיני משפחה וגם מגשר.
עורך דין כזה יוביל אתכם בתהליך גישור לגירושין על כל רבדיו החל מהיכרות אישית של בני הזוג, המשפחה, היכולת הכלכלית של כל אחד מבני הזוג, התנהלות חיי היום יום שלכם והכוונה איך נכון יהיה להתנהל לאחר הגירושין. עורך דין המתמחה בדיני משפחה בעל אוריינטציה גישורית יוביל אתכם לשיח אודות מצב הילדים, חשיבות השגרה עבורם, התמודדות עם המצב החדש וחשיבה מחודשת על עתידם.

חשיבות השיח בהליך גירושין היא רבה וגדולה, ולכן חשובה הבחירה מי ינהל את השיח הזה. השילוב של עורך דין בתחום המשפחה, מגשר וכן אדם נוסף מהתחום הרגשי – טיפולי יכולים לתת לכם מענה נרחב.
התהליך הוא תהליך רגשי, והפתרונות הם כאלו שמעורבים בהם רגשות רבים. עד אשר לא יפתר הפער הרגשי לא ימצא הפתרון האידאלי.
הליך גישור גירושין שמנוהל על ידי עורך דין שהינו מגשר וכן אדם נוסף מהתחום הטיפולי הוא ההליך האולטימטיבי עבור בני זוג ועבור ילדיהם.

עו"ד וגם מגשר יסייע לכם להגיע להסכם הגירושין

בסיום הליך הגישור כל ההסכמות מתורגמות על ידי עורך דין לכדי הסכם גירושין. חשיבות הימצאותו של עורך דין המתמחה בגירושין בתוך ההליך על כן חשובה גם בגלל סיבה זו.
עורכי דין המתמחים בכתיבת הסכמים יודעים לשאול את השאלות הנכונות ולזקק את הבקשות של בני הזוג עד כדי רזולוציה שלא משאירה פתח לשאלות.
מצד שני עורך דין טוב ידע להשאיר נושאים מסויימים פתוחים וגמישים המשתלבים עם הלך הרוח של מפגשי הגישור של בני הזוג.
עד כמה הנושאים יהיו פתוחים? הדבר משתנה בין בני הזוג, והכל הינו תולדה של נסיון עורך הדין וקריאה נכונה של הלך הרוח שלהם.

בנוסף לכל האמור לעיל, עדיין ניתן להגיע להסכמות גם בכוחות עצמכם. אתם יכולים לייצר את המתווה שלכם לבד, אבל מומלץ בחום להתייעץ עם עורך דין המתמחה בגירושין לחידוד שאלות ובניית הסכמות נוספות ובוודאי לכתיבת ההסכם המשפטי, אשר מוגש בסופו של דבר לאישור בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני.

ייתכן ויעניין אותך עוד

שאלות חשובות

האם אני צריך עורך דין שילווה אותי בתהליך גישור?

פעמים רבות שואלים אותי אם יש צורך בליוווי מקביל של עורך דין חיצוני להליך הגישור.

התשובה אינה חד משמעית, אבל ההמלצה היא לתת אמון במגשר ובצוות המקצועי שמלווה את התהליך.

 

 

מה יהיה עם הילדים?

לפני שאנו נפרדים פיזית, ומתחילים להתנהל כזוג גרוש, אנו חייבים לתת את הדעת לכל ההתנהלות היומיומית של הילדים במטרה למזער למינימום את השיבוש באורח החיים הרגיל והתקין שלהם. אין ספק שחייהם יראו מעתה אחרת, הם נאלצים להסתגן לאורח חיים חדש, אך תכנון, שיתוף פעולה שלכם, וראייה לטווח ארוך יקלו על ההתנהלות היומיומית, ויהפכו את השינוי להדרגתי.

למה לבחור בגישור גירושין?

כשאני בוחר נכון ובוחר בשבילי, "החיים שאחרי" לך ולילדיך יראו אחרת. הליך גירושין הינו מורכב רגשית ומלווה בהרבה טלטלות וחוסר וודאות. תוסיפו על זה מאבקים מיותרים על רכוש, וההתאוששות תהיה קשה וארוכה יותר.

יתרונות גישור גירושין עולים על הכל.