גישור גירושין

לא ניתן לשנות את העובדה שאנשים מתגרשים,
ניתן לשנות את הדרך בה הם עושים זאת.

לקבלת ייעוץ לתהליך נכון

גישור גירושין

הדרך בא תבחרו לנהל את הליך הגירושין שלכם היא הדרך בא תעצבו מחדש את חייכם – הקצב, התוכן והמהותבזמן הגירושין מלווים את בני הזוג רגשות רבים היוצרים בין היתר כעס, זעם תחושת נטישה, חוסר אונים, פחדים מהעתיד, דיכאון, ירידה בתחושת הערך העצמי ובלבול מן העתיד הבלתי נודע. דווקא, בעת הזו, אתם נדרשים לקבל החלטות חשובות ומשמעותיות אשר ישפיעו רבות על עתידכם ועתיד ילדכם.

גירושין בהסכמה ובכבוד

תהליך גירושין הנו פתיחת דף חדש עבור בני הזוג וילדיהם. לאחר שנתקבלה ההחלטה, יש משקל משמעותי לדרך שבה תבחרו לצאת לדרככם החדשה.
פירוק נישואין יכול להתנהל תוך מאבק משפטי ממושך, יקר, כואב ומייגע, הפוגע בכל בני המשפחה. גישור גירושין, לעומת זאת, מאפשר לכם תהליך של פרידה וגירושין בהסכמה ובכבוד, הוא זול ומהיר יותר מהתהליכים האחרים.

הסיכוי שבן הזוג שלכם יכבד הסכם שנבנה תוך הידברות גדול יותר מהסכם שנכפה עליכם על ידי בית המשפט או הוכתב על ידי עורכי הדין. חשיבות רבה יש לתמיכה אישית בתהליך פסיכולוגי או אימוני, המשולב בהליך הגישור.
בהליך אימון נבנות אבני היסוד של התנהלות בני הזוג בתהליך הפרידה והכנה לחיים שאחרי.
האימון מנחה את בני הזוג לעזור לילדיהם לעבור את משבר הגירושין ונותן לבני הזוג כלים במציאת פתרונות לקונפליקטים עתידיים.

מהו תהליך גישור גירושין?

מה החשיבות שבני זוג ינהלו את הגירושין בהליך של גישור?

גישור מייצר שיח בין זוג שהחליטו להיפרד. מעבר לעובדה שהליך גירושין טעון רגשית, מטלטל ומוציא מכל אחד מטענים רגשיים שליליים, בסיום התהליך בני הזוג לא מפסיקים את הקשר ביניהם, במיוחד כמובן אם קיימים ילדים משותפים.
בני הזוג צריכים להבין, כי גירושין מסיימים את פרק הזוגיות וההורות המשותפות, אך וזה אך גדול מאוד, הילדים ממשיכים להיות הילדים של שניהם ונדרשת קבלת החלטות עתידית עליהם ועל דרך חינוכם.
מרבית הזוגות הפונים אלי מביעים את חששם הגדול אודות הפגיעה של הילדים מהגירושין. עד כמה יפגעו, איך ימשיכו בחייהם, ומה תהיה השפעת הגירושין על חיי החברה שלהם, הלימודים ואפילו הזוגיים.
האם הגירושין של ההורים ישפיעו על יכולת הבחירה של הילדים בבני זוג, בזוגיות ובהקמת משפחה בכלל. אם בחרתם לנהל את הגירושין בהליך של גישור אתם צעד אחד קדימה מאלו שבחרו אחרת. צעד אחד חשוב מאוד אשר יגרום לילדים, וכמובן גם לכם, בסופו של דבר, לחזור לשגרת חיים רגילה, ולשים את הגירושין בצד.

מה קורה אם בוחרים לנהל את הגירושין שלא בדרך של גישור?

אם אתם נמצאים בשלבים הראשונים של החלטתכם אתם חווים בטח בלבול, כעסים וריחוק מבן הזוג שלכם.  כאשר אתם שומעים את המילה גירושין, עדיין בקרב חלקכם עולות קונוטציות של מלחמה, הבסה, נישול ועוד כל מני סופרלטיבים מעולם שדה הקרב.
אז בואו עצרו רגע והבינו שאם תבחרו בדרך זו, ואם תעצימו את הריחוק מבן הזוג שעד לפני כמה שנים היה אהוב לבכם, תפגעו בילדכם וגם בעצמכם.

הגישור יקרב אתכם לשיח והבנות ואיתם יבואו הפתרונות. זה לא אומר שההליך עדיין לא יהיה טעון או רגשי, וזה לא אומר שלא יהיו כעסים בחדר הגישור.
אבל משהו בתהליך יפתח בפניכם ערוץ תקשורת שאולי לא הכרתם לפני, כזה שיעזור לכם ולילדים שלכם לחזור למסלול החיים הרגיל במהרה. אני פוגשת זוגות רבים שלא התגרשו בגישור, ואני שומעת את הצער שאין להם כלים להתמודד היום עם בעיות ואתגרים שהחיים מזמנים. בהליך גישור גירושין אנחנו נוגעים בכל רבדי החיים של בני הזוג.

זה אינו חייב להיות הליך ארוך, ומניסיוני גם פגישות במשך חודשיים יכולות לקדם את בני הזוג לכתיבת הסכם ויצאה לחיים חדשים.

 

מה כולל הליך הגישור?

 בשלב הראשון – הבנת המציאות

בני הזוג מספרים אודות החיים שלהם וההתנהלות שלהם בבית ובעבודה. מהי חלוקת התפקידים ביניהם, האם יש להם ילדים עם צרכים מיוחדים וכיצד הם מתנהלים איתם. בני הזוג גם מביעים את רצונם על העתיד, כיצד הם היו רוצים לנהל את המשפחה בעתיד.
לעיתים קרובות מאוד, הגירושין טורפים את הקלפים ואם רק אחד מבני הזוג היה אחראי על ההתנהלות היומיומית של הילדים, כעת החלוקה הופכת שיוויונית. חלק זה מהווה את האחריות ההורית של ההורים על ילדיהם ואנחנו נוהגים לרדת לפרטים מדויקים ויומיומיים בשלב זה.
לפעמים הרצון של אחד הצדדים להיות מעורב בחיי הילדים לאחר הגירושין הוא שינוי מהותי של מה שידעה המשפחה עד כה, ולכן יש צורך להבין כיצד הדברים יתנהלו וכיצד ישתלבו עם מסגרות העבודה של בני הזוג.

בשלב השני – כלכלת הילדים

לאחר בחינת נושא האחריות ההורית אנו בוחנים את האופן בו יכלכלו בני הזוג את ילדיהם כאשר נוצרים לנו עכשיו שני משקי בית. מזונות הילדים יקבעו לפי אמות מידה נרחבים כאשר הקו המוביל את גובהם הוא לא לייצר חסרון כיס לאף צד.
מגמת המשפט היום הינה ברורה וחד משמעית. בע"מ 919/15 שינה את חלוקת דמי המזונות במשפט הישראלי ונתן דגש נרחב לשוויונית וחלוקה צודקת של הנטל הכלכלי.
לא עוד חובה חד צדדית של אב בתשלום מזונות ילדיו, אלא בחינה מדוקדקת של מכלול פרמטרים לקביעת גובה המזונות ואופי חלוקתם בין ההורים.

שלב שלישי – חלוקת הרכוש

חלוקת הרכוש אשר נצבר יחדיו במהלך החיים המשותפים של בני הזוג הינו נושא נוסף אשר נדון בהליך הגישור לגירושין. רכוש הצדדים הינו נכסים דלא ניידי, נכסי קריירה, קרנות פנסיה, השתלמות וכד'.

המגשר חייב להיות יצירתי, פתוח ונייטרלי. בני הזוג מפקידים את עתידם בידיו ועל כן נדרשת כאן אחריות רבה להתנהלות נכונה, מקצועית ומנוסה של המגשר.

אחריות וניסיון המגשר בהליך הגישור

חשוב שהמגשר יתן פתרון משפטי ורגשי לבני הזוג. הנושאים שצויינו לעיל הם עיקר הנושאים שהגישור מתעסק בהם, אך בתוכם קיימים תתי נושאים רבים שמהווים בסופו של דבר את החיים של בני הזוג וילדיהם לאחר הפרידה והגירושין.
הקו המנחה אותי בהליך הגישור הוא לצמצם פערים ככל שניתן בכל הנושאים שנידונים ולמצוא יחד עם בני הזוג פתרונות יצירתיים כדי שיוכלו להתאים לחיים שאחרי. בנוסף המגשר צריך לדעת לזהות את הצרכים של כל אחד מבני הזוג ולשקף אותם לצד השני.
כל הסכם גירושין שבניתי יחד עם בני זוג שונה מהסכם לבני זוג אחרים.

החיים של בני זוג שונים ועל כן נדרשת הכרה עמוקה של חיי המשפחה כדי להתאים את ההסכמות אליהם ונדרשת ראייה כוללת שבוחנת את היכולת של בני הזוג בסופו של דבר לקיים את ההסכמות הללו.

גישור גירושין הוא הרבה מעבר להליך, הוא הצהרה. הצהרה של בני הזוג שאינם מעוניינים להעמיק את הפער ביניהם אלא מסתכלים קדימה על עצמם ועל ילדיהם ויודעים שהאחריות לעיצוב החיים בעתיד, אחרי הגירושין, חלה עליהם.

שאלות חשובות

האם אני צריך עורך דין שילווה אותי בתהליך גישור?

פעמים רבות שואלים אותי אם יש צורך בליוווי מקביל של עורך דין חיצוני להליך הגישור.

התשובה אינה חד משמעית, אבל ההמלצה היא לתת אמון במגשר ובצוות המקצועי שמלווה את התהליך.

 

 

מה יהיה עם הילדים?

לפני שאנו נפרדים פיזית, ומתחילים להתנהל כזוג גרוש, אנו חייבים לתת את הדעת לכל ההתנהלות היומיומית של הילדים במטרה למזער למינימום את השיבוש באורח החיים הרגיל והתקין שלהם. אין ספק שחייהם יראו מעתה אחרת, הם נאלצים להסתגן לאורח חיים חדש, אך תכנון, שיתוף פעולה שלכם, וראייה לטווח ארוך יקלו על ההתנהלות היומיומית, ויהפכו את השינוי להדרגתי.

למה לבחור בגישור גירושין?

כשאני בוחר נכון ובוחר בשבילי, "החיים שאחרי" לך ולילדיך יראו אחרת. הליך גירושין הינו מורכב רגשית ומלווה בהרבה טלטלות וחוסר וודאות. תוסיפו על זה מאבקים מיותרים על רכוש, וההתאוששות תהיה קשה וארוכה יותר.

יתרונות גישור גירושין עולים על הכל.