משמורת משותפת ומזונות ילדים

לקבלת ייעוץ לתהליך נכון

משמורת משותפת ללא מזונות ילדים
משמורת משותפת מזונות ילדים

משמורת משותפת ומזונות ילדים

הליך גירושין מקיף מספר נושאים מהותיים שעל בני הזוג לדון בהם כאשר הם מחליטים להיפרד. נושא הילדים הינו אחד הנושאים המורכבים והרגישים שיש לגביו השלכות רבות על חיי המשפחה החדשה. בשנים האחרונות אנחנו רואים מגמה הולכת וגדלה של שני הורים מתפקדים ולוקחים אחריות על גידול הילדים מתוך בחירה ורצון להיות נוכחים בחיי הילדים ולהשפיע על אופן חינוכם, גידולם וחייהם היומיומיים. מגמה זו הינה מבורכת וראוי שכך תהיה, אך קיימים לא מעט מקרים בהם עדיין הצדדים חושבים אחרת, וצד אחד חושב שעליו מוטלת אחריות הגידול ועל השני אחריות המימון.

האם אחריות הורית משותפת או משמורת משותפת כפי שכונתה בעבר, היא נכונה לכל משפחה? מה ההשלכות הכלכליות של החלטה שכזו? האם בכל מחיר יש לקבוע אחריות הורית משותפת? שאלות אלו ואחרות יידונו במאמר זה מתוך ראייה על טובת המשפחה בכלל ועל טובת הילדים בפרט.

 

בע"מ 919/15

אין הורה שמתגרש שלא שמע על בע"מ 919/15 – הליך שהחל בבית משפט לענייני משפחה והגיע לבית המשפט העליון בו נקבעה ההלכה, כי מזונות ילדים יחושבו לפי יחס חלוקת זמני השהות של הילדים אצל שני ההורים ולא עוד חיוב מזונות אוטומטי על האב. הלכה זו מתיישבת עם הלכי התקופה ושוויון שראוי שיהיה בתקופה זו, בה שני ההורים נוכחים בחיי ילדיהם וכן משתכרים.

 

מזונות ילדים מתחת לגיל 6

הלכת 919/15 מפצלת את חובת תשלום המזונות לשתי תקופות. האחת  – עד גיל 6 והשניה מעל גיל זה. מזונות לילדים עד גיל 6 יפסקו לפי הדין הדתי ויחולו באופן אוטומטי על האב מבלי שמתחשבים בהכנסת האם, אפילו אם ההורים חולקים באופן שווה באחריות ההורית על הילדים. תוצאה זו אינה מתיישבת עם הלך הרוח החברתי והקידמה של רוח התקופה, ועדיין יש לכבד בית המשפט העליון כברת דרך לעבור להשגת שיוויון בין המינים.

את ניצני הכרסום בהלכה זו אנו רואים בבתי המשפט לענייני משפחה הדנים השכם וערב בגובה דמי מזונות הילדים. במקרים בהם הילדים מתחת לגיל 6 קיימים שופטים אשר לוקחים בחשבון את זמני השהות של הילדים אצל שני ההורים וכן את ההכנסות הפנויות של כל אחד מהם ורק אז קובעים את גובה המזונות.

כל מקרה נדון לגופו ובכל דיון יכול בית המשפט להגיע לתוצאות שונות, כך שאין ולא תהיה נוסחה אחידה לגובה דמי המזונות בהקשר זה, וכן בהקשרים שעוד נדבר עליהם בהמשך.

הכלל שראוי שינחה  את בתי המשפט יהיה שככל שהפער בין ההכנסות של הצדדים יפחת, כך יהיה מקום לבצע הפחתה גבוהה יותר במזונות האב לילדיו עד גיל 6.

 

מזונות ילדים מגיל 6

המהפכה הגדולה במזונות ילדים לפי הלכה 919/15 חלה בעיקר על ילדים מעל גיל 6 ועד גיל 18. הדיון התקיים סביב השאלה האם יש לדבוק בפרשנות שאומצה עד כה שהטילה את מלוא נטל המזונות ההכרחיים על כתפיו של האב, מבלי להתחשב במשמורת פיזית משותפת או שמא הגיעה העת לאמץ פרשנות חדשה אשר מחלקת את חובת תשלום המזונות על פי יכולתם הכלכלית היחסית של ההורים מכל מקור שהוא.

אחת מאסכולות שרווחו בהיכל המשפט היתה כי יש להפחית 25% משיעור דמי המזונות ההכרחיים שעל האב לשלם במקרה וקיימת חלוקה הורית פיזית שיוויונית. היו קיימות גישות נוספות אשר הפחיתו את גובה התשלום על האב, אך עדיין לא היו אלו שהתחשבו במכלול גורמים שפסד דין זה עוסק בהם.

לפני שנדון בסוגיית המזונות כדאי להכיר מהי משמורת פיזית משותפת:

משמורת פיזית משותפת

משמורת משותפת ללא מזונות

משמורת פיזית משותפת מחלקת את האחריות ההורית בין שני ההורים בצורה שיוויונית והנטל בגידול הילדים נחלק לשניים. כל הורה נדרש למלא תפקידים הוריים בזמן שהילדים עמו, לרבות הסעות לבית ספר, חוגים וחברים, הגעה מוקדם הביתה מעבודה ולקיחת אחריות על הילדים, הכנת ארוחות צהריים וערב, מקלחות, כביסה ועוד כהנה וכהנה.

כל הורה נדרש במצב זה להקים בית שלם עבור ילדיו, אם זה פתרונות דיור ולינה, הכנת חדרים ראויים לילדים למגורים, רכישה של ציוד בסיסי שחייב להיות בכל בית, מיטות, מצעים, בגדים, שולחן כתיבה וכד'.

מעבר לכך, כל הורה במשמורת משותפת צריך לסגל לעצמו אורח חיים שיותאם לאחריות ההורית שנקבעה. אם אחד ההורים היה רגיל להגיע הביתה ממקום העבודה בשעות הערב הרי שבעת משמורת פיזית משותפת יש לסגל זמני חזרה אחרים לבית על מנת לקחת אחריות על הילדים.

 ובחזרה להלכה הקיימת היום, נקבע על ידי בית המשפט העליון, כי חבות המזונות תוטל באופן שווה על שני ההורים, תוך שחלוקת החיוב ביניהם תיבחן על סמך יכולותיהם הכלכליות היחסיות מכל מקור שהוא העומד לרשותם. השינוי מקדם את טובת הילד בראש ובראשונה כך שהוא מבטיח כי גם בידי האב יוותרו משאבים מספיקים לכלכלת ילדיו ויוצרת שוויון בין האישה לאישה לא רק במישור הכלכלי אלא גם במישור ההורי.

 

ומה מתרחש בחדר הגישור?

כאשר התחלתי את דרכי בעולם הגישור לפני כ 15 שנה (נכון לכתיבת שורות אלו – שנת 2021) הנחיתי תמיד את לקוחותיי כי השוויון והקדמה ראוי שיהיה להם מקום גם בקביעת גובה מזונות הילדים. בתקופה זו ההלכה בבתי המשפט היתה שונה ומגדרית וגרמה לקשיים רבים במשפחות רבות ולמצבים בהם אבות לא הצליחו לשמור על רמת חיים נאותה. בעבר, כפי שתואר לעיל,  האב שילם מזונות עבור ילדיו ללא תלות בזמני השהות שהיו עמו וללא קשר להכנסתו ולהכנסות אם הילדים. את העוול הזה קשה היה לתקן בחדר הגישור אלא אם האישה הצליחה להבין את המשמעויות והנזקים שהיו עלולים להתרחש לאב וכפועל יוצא מזה לילדיהם.

חדר הגישור מייצר תמיד פתרונות יצירתיים אך כאשר אנחנו נדרשים לבוחן מציאות משפטית מפלה, קשה לנו כמגשרים להעביר את מסר השיוויון וטובת המשפחה בראייה כוללת. היום בזכות בע"מ 919/15, המלאכה הפכה קלה יותר ושני הצדדים יחד עם ילדיהם יוצאים נשכרים מתהליך זה.

 

ייתכן ויעניין אותך עוד:

סכום מזונות מקסימלי – חישוב מזונות

גישור גירושין – גירושין בהסכמה

12 הסיבות הנפוצות ביותר לגירושין

כמה עולה גישור גירושין ומה המחיר

גישור בהסכמה וגירושין

כמה זמן לוקח להתגרש בהליך גישור

 

 

 

 

 

שאלות חשובות

האם אני צריך עורך דין שילווה אותי בתהליך גישור?

פעמים רבות שואלים אותי אם יש צורך בליוווי מקביל של עורך דין חיצוני להליך הגישור.

התשובה אינה חד משמעית, אבל ההמלצה היא לתת אמון במגשר ובצוות המקצועי שמלווה את התהליך.

 

 

מה יהיה עם הילדים?

לפני שאנו נפרדים פיזית, ומתחילים להתנהל כזוג גרוש, אנו חייבים לתת את הדעת לכל ההתנהלות היומיומית של הילדים במטרה למזער למינימום את השיבוש באורח החיים הרגיל והתקין שלהם. אין ספק שחייהם יראו מעתה אחרת, הם נאלצים להסתגן לאורח חיים חדש, אך תכנון, שיתוף פעולה שלכם, וראייה לטווח ארוך יקלו על ההתנהלות היומיומית, ויהפכו את השינוי להדרגתי.

למה לבחור בגישור גירושין?

כשאני בוחר נכון ובוחר בשבילי, "החיים שאחרי" לך ולילדיך יראו אחרת. הליך גירושין הינו מורכב רגשית ומלווה בהרבה טלטלות וחוסר וודאות. תוסיפו על זה מאבקים מיותרים על רכוש, וההתאוששות תהיה קשה וארוכה יותר.

יתרונות גישור גירושין עולים על הכל.

דילוג לתוכן