חלוקת רכוש – איזון משאבים

לקבלת ייעוץ לתהליך נכון

חלוקת רכוש אחרי גירושין - חצי חצי

חלוקת רכוש – איזון משאבים

עומדים בפני גירושין וחושבים שיהיה קל פשוט לחלק חצי חצי? איך מחלקים את העסק המשותף? מה עושים עם הפריטים בעלי ערך סנטימנטלי? וחיית המחמד? ומה עושים כשלא באמת אפשר לחלק את הרכוש חצי בחצי?

גירושין וחלוקת רכוש

כשבני זוג מתגרשים עליהם להסדיר ביניהם מספר עניינים אחד מהנושאים המרכזיים שעולים במהלך התהליך הוא רכוש הצדדים ומה תהיה חלוקתו בין בני הזוג.

כשבני הזוג התחתנו יתכן וכל אחד מבני הזוג הביא עימו לחיי הנישואין רכוש מסוים, רכב, ריהוט או אפילו דירה.

בנוסף לרכוש מלפני הנישואין נצבר רכוש משותף במהלך שנות הנישואין שלהם. ככל שבני הזוג נשואים יותר שנים, הם צוברים רכוש רב יותר.

על פניו, חלוקת הרכוש באופן תיאורטי אמורה להיות פשוטה – מה שצברתם לפני הנישואין או הועבר אליך במתנה או בירושה שייך לך, ומה שצברתם יחדיו במהלך החיים המשותפים יתחלק ביניכם חצי חצי.

אם החלוקה היתה כה פשוטה, הפניה לערכאות משפטיות היתה מתייתרת, אבל לא כך הדבר והסוגיה מורכבת הרבה יותר משנדמה.
עורך דין מגשר יכול לעזור לזוג בחלוקת הרכוש.

הוא מכיר את הסייגים, הוא יודע את החוק ופסקי דין קודמים, הוא מסוגל להיות רגיש דיו לשמור שאף צד לא ינסה, ואם ינסה, לא יצליח לרמות ולהסתיר רכוש והוא בעיקר יכול לעזור לזוג לפתור בעיות שיעלו וקשורות גם לרכוש, אפילו אם מדובר ברכוש שערכו הכספי נמוך, אבל ערכו הסנטימנטלי גבוה לצדדים או לאחד מהם.


בימינו, יש מודעות בקרב זוגות לנושא חתימה על הסכם ממון, ולא מעט בוחרים לעשות זאת, כשהמטרה היא להסדיר כבר מראש את כל נושא חלוקת הרכוש והממון, ולחסוך כאב ראש עתידי שעלול להיות, במידה ויחליטו אי פעם להתגרש, אבל אם אתם לא בין הזוגות שבחרו לחתום על הסכם ממון, החוק קבע כי כשאתם מחליטים להתגרש, אתם צריכים לבצע איזון משאבים.


מהו איזון משאבים?

איזון משאבים במילים פשוטות זה מציאת האיזון בין הנכסים ששייכים לכל אחד מהצדדים, וחלוקה שוויונית ביניהם חצי-חצי.

החל מינואר 1974 קבע החוק שאיזון הרכוש שייעשה בין בני זוג יהיה מותנה בכך שהגירושין קוימו בפועל או כאשר אחד מבני הזוג נפטר.
בשנת 2008, נכנס לתוקפו התיקון לחוק יחסי הממון.

חוק זה מסדיר את הזכות לאיזון משאבים בין בני הזוג, וקובע כי לכל אחד מבני הזוג עומדת הזכות לאיזון המשאבים ורכוש, וזאת עוד לפני שהגירושין נעשו בפועל, וכל עוד מתקיימים אחד משני התנאים הבאים:

  1. אם חלפה שנה מיום שהוגשה תביעת גירושין או רכוש על ידי אחד מבני הזוג.
  2. אם בני הזוג חיים בנפרד לתקופה מצטברת בת 9 חודשים לפחות מתוך 12 חודשים רצופים, גם אם הם חיים בנפרד תחת קורת גג אחת.
    תיקון זה לחוק, נועד על מנת למנוע מצב שבו עלול בעל סרבן לסחוט את בת הזוג ולסרב לתת לה גט. התיקון מקל על בני הזוג המתגרשים לחלק את הרכוש מבלי להפעיל כוח מיותר אחד על השנייה.

מתי לא יחולקו המשאבים חצי חצי?

החידוש לחוק הממון הנוגע לזוגות שנישאו אחרי ינואר 1974 מעניק לבית המשפט לענייני משפחה ולבית הדין הרבני סמכות לקבוע גם חלוקה לא שוויונית של המשאבים. סעיף 5 לחוק אמנם קובע כי עם פקיעתם של הנישואין, זכאי כל אחד מבני הזוג זכאי לקבל מחצית משויים של כלל הנכסים המשותפים, כלומר חצי-חצי.

יחד עם זאת בסעיפים הקטנים של אותו הסעיף, ניתן למצוא פרצה שמאפשרת לבית המשפט או בית הדין הרבני להחליט אחרת.

למשל, סעיפים אלה מאפשרים להוציא ממצבת הרכוש המשותפת נכסים שהתקבלו בירושה, נכסים שהיו לאחד מבני הזוג לפני הנישואין, גמלאות מסוימות ובכללן הגמלה מביטוח לאומי, פיצויים בגין נזקי גוף מתאונת דרכים ועוד.
החוק המתוקן קובע שבית המשפט מוסמך לעשות שימוש בסמכותו זו רק כשמדובר ב"נסיבות מיוחדות".

בין הנסיבות המיוחדות הנוספות נכללים למשל גם נכסי קריירה של בני הזוג או אחד מהם, ואפילו דירה שהייתה שייכת לאחד מבני הזוג לפני נישואיו, אבל בני הזוג שילמו יחד את המשכנתא או שאותה הדירה עברה שיפוץ משמעותי שהשביח את הנכס ונעשה מכספים משותפים של הזוג.

רכוש עם ערך סנטימנטלי ובעלי חיים

לסיכום, על מנת להגיע למצב האופטימלי בחלוקתם של המשאבים בין בני הזוג, ובכללם בעלי חיים אהובים או רכוש שיש לו ערך סנטימנטלי גבוהה יותר מערך כספי, מומלץ לפנות לעורך דין מגשר גירושין, כזה שבקיא ומכיר את החוק על כל הפרטים והמורכבויות, ואשר יוכל לסייע בקיצור התהליך תוך דאגה לחלוקת משאבים הוגנת ומוסכמת בים בני הזוג.

ייתכן ויעניין אותך עוד:

גירושין בהסכמה – איך עושים את זה נכון?

איך לבחור מגשר גירושין?

כמה זמן לוקח להתגרש בהליך גישור?

גישור גירושין – כמה עולה?

כמה עולה הסכם ממון – טווחי מחירים

כמה עולה ייפוי כח מתמשך? המידע המלא

שאלות חשובות

האם אני צריך עורך דין שילווה אותי בתהליך גישור?

פעמים רבות שואלים אותי אם יש צורך בליוווי מקביל של עורך דין חיצוני להליך הגישור.

התשובה אינה חד משמעית, אבל ההמלצה היא לתת אמון במגשר ובצוות המקצועי שמלווה את התהליך.

 

 

מה יהיה עם הילדים?

לפני שאנו נפרדים פיזית, ומתחילים להתנהל כזוג גרוש, אנו חייבים לתת את הדעת לכל ההתנהלות היומיומית של הילדים במטרה למזער למינימום את השיבוש באורח החיים הרגיל והתקין שלהם. אין ספק שחייהם יראו מעתה אחרת, הם נאלצים להסתגן לאורח חיים חדש, אך תכנון, שיתוף פעולה שלכם, וראייה לטווח ארוך יקלו על ההתנהלות היומיומית, ויהפכו את השינוי להדרגתי.

למה לבחור בגישור גירושין?

כשאני בוחר נכון ובוחר בשבילי, "החיים שאחרי" לך ולילדיך יראו אחרת. הליך גירושין הינו מורכב רגשית ומלווה בהרבה טלטלות וחוסר וודאות. תוסיפו על זה מאבקים מיותרים על רכוש, וההתאוששות תהיה קשה וארוכה יותר.

יתרונות גישור גירושין עולים על הכל.

דילוג לתוכן