כמה עולה הסכם ממון

לקבלת ייעוץ לתהליך נכון

טווחי מחירים לעריכת הסכם ממון

כמה עולה הסכם ממון

הסכם ממון מסדיר את יחסי הממון בין בני זוג עוד בטרם נישאו או במהלך נישואיהם. מטרתו של ההסכם היא לייצר הבנות והסכמות בעניינים רכושיים בעת משבר. כיצד נקבע המחיר לעריכת הסכם ממון והאם מחיר הסכם ממון אחיד?  האם ניתן לערוך הסכם ממון לבד ולחסוך את ההוצאה הכספית ולהוזיל את המחיר?

מה זה הסכם ממון

הסכם ממון נערך בין בני זוג אשר מעוניינים להסדיר את מערכת היחסים הרכושית ביניהם בעת פרידה.

קיימים מספר סוגים של הסכמי ממון, הסכם ממון בהפרדה רכושית מלאה, חלקית או שיתוף נכסים מלא.

הסכם ממון לפני נישואין של בני הזוג או שאין בכוונתם להינשא יאושר על ידי נוטריון או בית משפט, לאחר הנישואין יאושר הסכם הממון בבית המשפט בלבד.
אחרי שבני זוג הגיעו להחלטה כי הם מעוניינים לערוך הסכם ממון עולה שאלת עלות הסכם ממון והאם ניתן לחסוך את עלותו על ידי עריכת הסכם ממון באופן עצמאי.

האם אני צריך לערוך הסכם ממון – יתרונות עריכת הסכם ממון

  1. עריכת הסכם ממון מגנה על זכותם הקניינית של בני הזוג בעת פרידה. בני זוג יגדירו בהסכם הממון כיצד הם מעוניינים שחלוקת הרכוש תתבצע בעת זו, מי ישאר עם רכושו ואיזה רכוש יחולק.
  2. רבים הזוגות המגיעים למערכת יחסים זוגית עם ממון עורכים הסכם ממון על מנת שינהלו את הזוגיות שלהם בראש שקט.
  3. בחתימה על הסכם ממון בני הזוג מונעים מאבק משפטי מיותר בעת גירושין ופרידה תוך שהם מגדירים את מערכת היחסים הרכושית ביניהם.

עלות הסכם ממון – מחירים

עלות הסכם ממון משתנה מזוג לזוג ותלויה בכמות הרכוש שלהם ובמורכבות היחסים וההסכם.

המחירים נעים בין 5,000 ש"ח ל 12,000 ש"ח. הסכם ממון לזוג צעיר אשר רוצה להחריג את דירתו של אחד בלבד, כי היא הרכוש הבלעדי שלו ולאחר אין רכוש כולל יערך בצורה אחת לעומת בני זוג אשר צברו רכוש רב יותר ומעוניינים בהסדר חלוקה שונה על כל סוג מהרכוש הקיים והעתידי שיירכש.

פרמטרים נוספים שנלקחים בחשבון בעלות על חברה, פטנט, שותפויות ונכסים משותפים עם גורמים שלישיים כל אלה משפיעים על המחיר של הסכם הממון והעלות של בני הזוג.

האם ניתן לחסוך את עלות הסכם הממון ולערוך הסכם לבד?

הסכם ממון מייצר מערכת יחסים רכושית בין בני זוג וקיימים לא מעט פרמטרים שנמצאים מתחת לפני השטח כאשר באים לערכו.

ניתן לערוך הסכם זה לבד אך יש בכך סיכון שלא כל הנושאים הרלוונטיים נידונו, דבר העלול לגרום לאי אישור בבית המשפט או לחילופין תקיפתו המשפטית והחוזית בעת משבר.

ככל שהסכם ממון יקיף את הנושאים הרלוונטיים ואת רצון בני הזוג כך קטנים הסיכויים לתקוף אותו ולגרום לאי נפקותו.

 

לפרטים נוספים ויצירת קשר:

אם החלטתם בכל זאת לערוך הסכם לבד הקפידו להתייחס למספר נושאים חשובים:

דירת מגורים – האם דירת המגורים נקנתה על יד אחד מכם בלבד, האם הדירה תושבח במהלך השנים ומאילו כספים היא תושבח, מה יקרה במקרה בו ההשבחה חלה על הצד שאינו הבעלים של הדירה וערך הדירה עלה בעקבותיה. כל אלו ישפיעו על חלוקת הנכס בעת משבר או בעת מכירה.

חשבונות בנק – האם חשבונות הבנק משותפים או מופרדים. האם מקיימים "קופה מרכזית" אחת ואליה מפרישים סכום כסף שייקבע על ידי בני הזוג במהלך החיים המשותפים. מה קורה כאשר קיימים פערי השתכרות?

פקיעת הקשר – כתבו בהסכם כיצד תנהלו את תהליך הפרידה שלכם. ידוע כי בני זוג אשר עורכים הסכמי ממון מבעוד מועד בוחרים בנתיב הגישור בעת מחלוקות.

הסדר רכושי – קבעו איך יראה ההסדר הרכושי ביניכם. האם זו תהיה חלוקה רכושית מוחלטת, חלקית או שיתוף מלא. התייחסו גם לרכוש שהגעתם איתו וגם לרכוש שתצברו בהמשך.
חסכונות, קופות גמל ופנסיה – גם לנושאים אלו יש לתת את הדעת ולקבוע כיצד יחולקו בעת הפרידה.

עלות אישור הסכם ממון

בני זוג אשר לא נישאו יכולים לאשר את הסכם הממון אצל נוטריון והעלות בהתאם לתעריף חוקי שנקבע. במידה בני הזוג נישאו או שטרם נישאו אך מעוניינים לאשר את ההסכם בבית משפט ישלמו מחיר אגרה לבית המשפט המתפרסמת בתקנות אגרות בתי המשפט.

הסכם ממון מחיר

מיהם הזוגות אשר עורכים הסכמי ממון?

הסכם ממון הפך בשנים האחרונות לשכיח בקרב זוגות צעירים והם נוהגים לערוך אותו בטרם נישאו.

זוגות צעירים נישאים היום בגיל בו אחד מהם או שניהם מספיקים לצבור רכוש אישי ועל כן מעונייים להסדיר את המערכת הרכושית ביניהם באמצעות הסכם מסודר.

זוגות נוספים אשר עורכים הסכמי ממון ידועים בקרב "זוגות פרק ב". אלו זוגות שכבר התגרשו ורכושם התחלק ויתכן וחוו גם פרידות קשות ונכוו ועל כן רוצים להסדיר את כל המערכת הזוגית החדשה כדי להקדים תרופה למכה.

זוגות נוספים אשר עורכים הסכמי ממון הם ידועים בציבור, אלו שאינם מתכוונים להינשא אך מחליטים לנהל משק בית משותף ורכושם עלול להתערבב בזוגיות ועל כן חשובה להם ההפרדה או ההגדרה לבעלות הרכוש.

לסיכום, מחיר הסכם ממון משתנה ממקרה למקרה ותלויה בהיקף הרכוש של בני זוג הקיים.

בני זוג אשר בוחרים לערוך הסכם לבדם צריכים לכלול בתוכו סעיפים ברורים אשר בעת משבר לא ישאירו ספקות לגבי אכיפתו וימנעו בכך את פתיחתו.

שאלות חשובות

האם אני צריך עורך דין שילווה אותי בתהליך גישור?

פעמים רבות שואלים אותי אם יש צורך בליוווי מקביל של עורך דין חיצוני להליך הגישור.

התשובה אינה חד משמעית, אבל ההמלצה היא לתת אמון במגשר ובצוות המקצועי שמלווה את התהליך.

 

 

מה יהיה עם הילדים?

לפני שאנו נפרדים פיזית, ומתחילים להתנהל כזוג גרוש, אנו חייבים לתת את הדעת לכל ההתנהלות היומיומית של הילדים במטרה למזער למינימום את השיבוש באורח החיים הרגיל והתקין שלהם. אין ספק שחייהם יראו מעתה אחרת, הם נאלצים להסתגן לאורח חיים חדש, אך תכנון, שיתוף פעולה שלכם, וראייה לטווח ארוך יקלו על ההתנהלות היומיומית, ויהפכו את השינוי להדרגתי.

למה לבחור בגישור גירושין?

כשאני בוחר נכון ובוחר בשבילי, "החיים שאחרי" לך ולילדיך יראו אחרת. הליך גירושין הינו מורכב רגשית ומלווה בהרבה טלטלות וחוסר וודאות. תוסיפו על זה מאבקים מיותרים על רכוש, וההתאוששות תהיה קשה וארוכה יותר.

יתרונות גישור גירושין עולים על הכל.

דילוג לתוכן