איך מספרים לילדים שהחלטתם להתגרש

לקבלת ייעוץ לתהליך נכון

כך תספרו לילדים שאתם הולכים להתגרש

איך מספרים לילדים שהחלטתם להתגרש

כשהתחתנתם הייתם בטוחים שזה לתמיד, חלמתם על בית, משפחה מאושרת וילדים צוהלים. לצערכם החלום שלכם נשבר ואתם עומדים בפני גירושין. כשיש ילדים בסיפור זה כבר מורכב יותר. רגע לפני,  חשוב שתכירו את 7 העצות הקריטיות שיעזרו לכם לספר לילדים ולהישאר בחיים

 

החלטתם להתגרש וצריך לספר לילדים? 7 עצות קריטיות איך לעשות את זה נכון.

 

הגעתם להבנה שאין כבר דרך חזרה. ניסיתם הכל, הלכתם לייעוץ, רבתם, השלמתם, קיוויתם, אבל המציאות היא שהגעתם להבנה שזה נגמר.

חלום האהבה לעולם התנפץ לרסיסים. החלטתם להתגרש. בכיתם, שיתפתם את החברים הטובים ואולי גם את ההורים שלכם, האחים. עכשיו רגע לפני שאחד מכם אורז את המזוודה ועוזב את הבית, חייבים לאסוף את הכוחות ולדבר גם עם הילדים.

נדמה שזה אחד השלבים הקשים שאתם נדרשים לבצע ואין אפשרות לברוח מזה.


איך מספרים לילדים ואיך עושים זאת הכי נכון?

7 עצות חשובות שיעזרו לכם לעשות זאת הכי נכון שאפשר.

  1. להיות מוכנים מראש – הגיעו לשיחה סגורים בהחלטתכם, ואם צריך, העזרו קודם במומחה בתחום. ככל שתגיעו לשיחה עם הילדים מוכנים, ככה השיחה תהיה טובה יותר ויעילה יותר. אם אתם מרגישים שאתם זקוקים לאדם שלישי שיקשיב לכם ויעזור לכם להתכונן לשיחה עם הילדים, לעשות לכם סדר ברגשות, לבנות יחד אתכם את מבנה השיחה חשוב שתלכו על זה ותעזרו בו. אותו מומחה מקצועי יוכל לתת לכם כלים, נקודות מבט ומידע שיקל עליכם להבין מה חשוב שהילדים ישמעו מכם ועל מה רצוי לדלג בשלב זה. הילדים לא רואים את הדברים כמוכם וזה גם מאד תלוי גיל.

  2. הגדולים לפני הקטנים – אם יש לכם ילדים בגילאים שונים בבית, אין טעם לאסוף את המשפחה לשיחה חשובה (ומשנת חיים) של כל בני המשפחה יחד. עם ילד בן 5 צריך לדבר בצורה אחת ולהגיד את הדברים בצורה אחרת מאשר עם ילדים בני 10 או עם ילדים מתבגרים. מצד שני שימו לב לא להפיל אחריות רבה וגדולה מדי על הילדים הגדולים כלפי הקטנים. מצאו את האיזון.

  3. שניים יחד ולא כל אחד לחוד – אפילו אם אתם לא מסוגלים להיות יותר אחת עם השני באותו החדר אפילו לא 5 דקות נוספות, ברור לכם שהילדים זקוקים לשניכם וזקוקים לשיחה משנת החיים הזו כששניכם שם יחד. לא יפתיע אתכם לדעת שעוד יהיו לכם לא מעט סיטואציות בהן תצטרכו להיות שם יחד בשביל הילדים. אירועים כיתתיים, שמחות אישיות כמו בת/בר מצווה, חתונות ולא עליכם גם אשפוזי ילדים או מחלות. גם שיחת ה"אנחנו נפרדים" חייבת להתרחש כששניכם שם יחד, כזוג.

  4. הזמן הנכון – נדמה שאף פעם אין באמת זמן נכון לשיחה הזו, ואם ניתן היה להימנע ממנה, הייתם מאמצים זאת בארבע ידיים, אבל זה לא המצב. הזמן הנכון ביותר לעשות את השיחה הזו עם הילדים הוא בסמוך למועד עזיבתו של אחד מכם ההורים את הבית. לא מוקדם מידי בטרם יש מועד עזיבה או החלטה סופית ב-100% ולא מאוחר מידי אחרי שאחד ההורים עזב.

  5. קצר וקולע – כשאתם יושבים עם הילדים לשיחה היו ממוקדים, השתדלו שזו תהא שיחה רגשית. הקפידו להיות קונקרטיים וברורים בלי נאומים ארוכים ובלי יותר מידי מידע ופרטים. תנו לילדים להביע את עצמם, ואחרי שתכריזו את ההכרזה שלכם בדמות: "אבא ואמא כבר לא מסתדרים והחליטו לא לגור יותר יחד באותו הבית ולהיפרד", בקשו מהילדים לשמוע איך הם מרגישים. עודדו אותם להביע פחד, כעס, תסכול והציעו להם לשאול כל מה שיש להם לשאול. גם התשובות לשאלות צריכות להיות אמיתיות (לילדים יש נורת "חארטה" שנדלקת מהר) קצרות וענייניות. דברו בקול אחד ושמרו על הכבוד שלכם ושל בן הזוג, גם אם ביניכם המתח גדול.

  6. שגרת שיחות קטנות – לאחר שהטלתם את הפצצה, המשיכו לשוחח עם הילדים כל אחד בהתאם לגילו, אפשרו להם לבטא את מה שהם מרגישים, נצלו הזדמנויות שונות לפתח שיחות קטנות. לא פעם יהיו ילדים שינעלו בתוך עצמם וחשוב שתעזרו להם להוציא, לשאול ולהביע.

  7. קחו עזרה אם צריך – עזרה מקצועית חשובה מאד גם לכם בכדי להתמודד הכי טוב שאפשר, להתייעץ לגבי עצמכם ולגבי הילדים. קחו בחשבון שצפויות התנהגויות חריגות בקרב הילדים ויהיה עליכם להכיל זאת ולהתייעץ איך להתייחס ומה לעשות. תזכרו שאם הילדים שותקים, לא שואלים, משדרים עסקים כרגיל, זו אזעקה שקטה ונורה אדומה שחייבים לטפל בה. קחו עזרה מקצועית גם לילדים ואל תתעלמו או תנסו להתמודד בזה לבד.


זכרו כי למרות כל הקושי, אתם ורק אתם הם המתאימים ביותר להיות שם בשביל הילדים שלכם, להודיע, להקשיב ולעזור להם להתמודד עם המצב שנכפה עליהם.

 

ייתכן ויעניין אותך עוד:

 

 

שאלות חשובות

האם אני צריך עורך דין שילווה אותי בתהליך גישור?

פעמים רבות שואלים אותי אם יש צורך בליוווי מקביל של עורך דין חיצוני להליך הגישור.

התשובה אינה חד משמעית, אבל ההמלצה היא לתת אמון במגשר ובצוות המקצועי שמלווה את התהליך.

 

 

מה יהיה עם הילדים?

לפני שאנו נפרדים פיזית, ומתחילים להתנהל כזוג גרוש, אנו חייבים לתת את הדעת לכל ההתנהלות היומיומית של הילדים במטרה למזער למינימום את השיבוש באורח החיים הרגיל והתקין שלהם. אין ספק שחייהם יראו מעתה אחרת, הם נאלצים להסתגן לאורח חיים חדש, אך תכנון, שיתוף פעולה שלכם, וראייה לטווח ארוך יקלו על ההתנהלות היומיומית, ויהפכו את השינוי להדרגתי.

למה לבחור בגישור גירושין?

כשאני בוחר נכון ובוחר בשבילי, "החיים שאחרי" לך ולילדיך יראו אחרת. הליך גירושין הינו מורכב רגשית ומלווה בהרבה טלטלות וחוסר וודאות. תוסיפו על זה מאבקים מיותרים על רכוש, וההתאוששות תהיה קשה וארוכה יותר.

יתרונות גישור גירושין עולים על הכל.

דילוג לתוכן