חלוקת רכוש

נכסים, מוניטין ומה שביניהם

לקבלת ייעוץ לתהליך נכון

[contact-form-7 id="132" title="באנר ראשי"]

איזון משאבים – איך לעשות את זה נכון?

חלוקת רכוש, איזון משאבים, הלכת השיתוף, חוק יחסי ממון

  • אילו נכסים הם ברי חלוקה?
  • מהי הלכת השיתוף?
    מהו איזון משאבים בין בני זוג?
  • האם מתנות וירושות נכנסות בגדר סל איזון המשאבים?
    מה בדבר מוניטין וקריירה?
  • מתי עורכים את איזון המשאבים?

חלוקת רכוש, איזון משאבים, הלכת השיתוף, חוק יחסי ממון
אחד הנושאים המורכבים בהליך גירושין המשפיע על העתיד הכלכלי של בני הזוג הוא אופן חלוקת הרכוש ביניהם.

חלוקת רכוש בהליך גירושין

בית משפט אזרחי פוסק בסכסוך בין בני זוג על פי הלכת השיתוף. הלכת השיתוף קובעת, כי בני זוג אשר מנהלים אורח חיים תקין ובמאמץ משותף, כל הרכוש אשר נצבר על ידם במהלך הנישואין הוא בבעלותם המשותפת.

רבים מציפים את המשפט: "אבל היא לא עבדה ולכן לא מגיע לה, כל הכסף בא ממני". התשובה לכך היא ברורה, לבני הזוג קיימת שותפות והיא נגזרת של גמירות הדעת של הצדדים ומנסיבות חייהם המשותפים. עצם החיים המשותפים יוצרים חזקת שיתוף ועל כן אין צורך להוכיח כוונה מיוחדת לשיתוף ביחס לנכס מסויים. גם אם אחד הצדדים לא עבד כל ימי חייו, חזקת השיתוף תחול על בני הזוג. התרומה של בן הזוג שלא עבד לחיים המשותפים כה משמעותית ובלעדיו קרוב לוודא שבן הזוג השני לא היה יכול לממש את עצמו. בן הזוג שנשאר בבית גידל את הילדים וטיפח אותם ועל כן ההתייחסות לעובדה שלא הכניס הכנסה בכסף אין לה משקל בבואנו להחיל את חזקת השיתוף. בני זוג תורמים באופן שווה לרווחת המשפחה ויש בכך צדק חברתי המבוסס על השיויון בין המינים.
כפועל יוצא מכך בית המשפט קובע ברוב המקרים כי רכוש אשר נצבר במשך חייהם המשותפים של בני זוג, החיים בצוותא ומקיימים משק בית משותף, הוא רכושם המשותף המתחלק בחלקים שווים, גם אם הוא רשום רק על שם אחד מהם. במידה וצד אחד מעונין לסתור הנחה בסיסית זו עליו להוכיח כי נתגבשה בין הצדדים כוונה אחרת.

דיונים רבים בבתי המשפט נסובים סביב יצירת שיתוף בנכס ספציפי, לרבות על נכס שנרכש או נתקבל על ידי אחד מבני הזוג לפני הנישואין והדברים נכונים במיוחד לגבי נכס המשמש דירת בית המגורים של  בני הזוג. (המשך יבוא)

מחלוקות רבות עולות בסוגיית חלוקת הרכוש, בהליך גישור גירושין, אנו פורשים את כל הרכוש שנצבר בין בני הזוג לפני הנישואין ותוך כדי, ומנסים למצוא יחדיו את הנוסחה האידיאלית לבני הזוג לחלוקה הוגנת ושווה.
הקו המנחה אותי בהכוונת הזוגות לחלוקת הרכוש הוא לא לגרום לאף צד להגע לחסרון כיס ולפת לחם. החיים המשותפים הביאו עמם תוצאות כלכליות, יצירה של משפחה ואפשרות בנייה של קריירה.
ככל שהצדדים ישכילו להבין כי מלחמות, תככים, ניסיונות נקמה וקורבנות יובילו להרס כללי של המשפחה, כך הבחירה תהיה אחרת.

אני טוענת, כי אפשר גם אחרת. הילדים ואתם תצאו נשכרים אם תבחרו לנהל את הליך הגירושין בגישור, הידברות והבנה.

שאלות חשובות

האם אני צריך עורך דין שילווה אותי בתהליך גישור?

פעמים רבות שואלים אותי אם יש צורך בליוווי מקביל של עורך דין חיצוני להליך הגישור.

התשובה אינה חד משמעית, אבל ההמלצה היא לתת אמון במגשר ובצוות המקצועי שמלווה את התהליך.

 

 

מה יהיה עם הילדים?

לפני שאנו נפרדים פיזית, ומתחילים להתנהל כזוג גרוש, אנו חייבים לתת את הדעת לכל ההתנהלות היומיומית של הילדים במטרה למזער למינימום את השיבוש באורח החיים הרגיל והתקין שלהם. אין ספק שחייהם יראו מעתה אחרת, הם נאלצים להסתגן לאורח חיים חדש, אך תכנון, שיתוף פעולה שלכם, וראייה לטווח ארוך יקלו על ההתנהלות היומיומית, ויהפכו את השינוי להדרגתי.

למה לבחור בגישור גירושין?

כשאני בוחר נכון ובוחר בשבילי, "החיים שאחרי" לך ולילדיך יראו אחרת. הליך גירושין הינו מורכב רגשית ומלווה בהרבה טלטלות וחוסר וודאות. תוסיפו על זה מאבקים מיותרים על רכוש, וההתאוששות תהיה קשה וארוכה יותר.

יתרונות גישור גירושין עולים על הכל.